Lėtinių neinfekcinių ligų prevencija
- Titulinis
- Veiklos sritys
- Visuomenės sveikatos stiprinimas
- Lėtinių neinfekcinių ligų prevencija
Lėtinių neinfekcinių ligų prevencija
Lėtinės neinfekcinės ligos (LNL) yra viena svarbiausių visuomenės sveikatos problemų, šios ligos pasaulyje sudaro apie 60 proc. mirties priežasčių. LNL nėra sukeliamos mikroorganizmų, joms būdinga užsitęsusi lėtinė eiga. Jų simptomai rodo žmogaus fiziologinių funkcijų sutrikimus, kurie atsiranda dėl sparčiai besikeičiančios gyvenamosios aplinkos, prie kurios organizmas nespėja prisitaikyti. Žinoma labai daug LNL formų. Labiausiai paplitusių LNL grupę sudaro kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir cukrinis diabetas.
Šių ligų priežastis yra žalingas gyvenimo būdas, nesuderinami su organizmo fiziologinėmis funkcijomis gyvenamosios aplinkos pokyčiai, besikeičiančių mitybos įpročių ypatumai.
Siekiant užkirsti kelią LNL plitimui būtina keisti žmonių gyvenimo būdą. Tai galima pasiekti tik visais lygiais koordinuojant įvairių gamybos ir paslaugų pramonės sričių veiklą, žmonių vartojimo kultūrą ir jų gyvenimo įpročius.
Sveikatos specialistai vykdydami LNL prevenciją didina gyventojų sveikatos žinių raštingumą, dalinasi mokslų grįsta informacija, padeda ugdytis sveikatai palankius įgūdžius, motyvuoja gyventi sveikiau.
Specialistas atsakingas už lėtinių neinfekcinių ligų prevencija:
Širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje siejamos su netinkama žmonių gyvensena: nesveika mityba (maiste per daug riebalų, cholesterolio, druskos), rūkymu, sumažėjusiu fiziniu aktyvumu, antsvoriu bei negydomu padidėjusiu arteriniu kraujospūdžiu ar cukriniu diabetu. Užsienio ir mūsų šalies patirtis rodo, kad galima išvengti daugelio širdies ir kraujagyslių ligų bei pailginti žmonių gyvenimą. Tam reikia perprasti ligos prigimtį, nustatyti ją skatinančius rizikos veiksnius ir atkakliai su jais kovoti. Pokyčių pirmiausia turime norėti patys ir ryžtis keisti savo gyvenseną. Programa vykdoma vadovaujantis Sveikatos stiprinimo programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai, tvarkos aprašu. Patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. rugsėjo 22 d. įsakymu Nr. V-979 (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. balandžio 8 d. įsakymo Nr. V-776 redakcija):
https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/b574b900481b11e4ba2fc5e712e90cd4/asr
Sveikatos stiprinimo programos tikslas: motyvuoti gyventojus gyventi sveikiau, kokybiškiau ir sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto riziką.
Programa skirta:
- suaugusiems asmenims, kuriems nustatyta širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizika;
- suaugusiems asmenims, kurie savanoriškai kreipiasi dėl dalyvavimo programoje.
Programos teorinių ir praktinių užsiėmimų metu suteikiama informacija šiomis temomis:
- širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto rizikos veiksniai ir jų profilaktika, sveikatos rodiklių supratimas;
- mitybos reikšmė lėtinių neinfekcinių ligų atsiradimui bei profilaktikai;
- sveikatai palankaus maisto gaminimo principai;
- sveikatinamojo fizinio aktyvumo reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai;
- streso reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui. Streso valdymas.
Programos metu su jumis bendrauja:
- gydytojas kardiologas;
- psichologas;
- mitybos specialistas;
- visuomenės sveikatos specialistai;
- sporto treneris.
Programos trukmė 2-3 mėn. (užsiėmimai vyksta vieną kartą per savaitę).
Programa finansuojama Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos lėšomis.
Dėl dalyvavimo Programoje kreipkitės į savo šeimos gydytoją arba į Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurą, Respublikos g. 68 (II a. 7 kab.), tel.: +370 45 46 75 06, +370 671 42862 arba rašykite Programos koordinatorei Alai Kuzmienei el. p. ala.kuzmiene@panevezysvsb.lt
Informacija apie sveikatos stiprinimo programos įgyvendinimą Panevėžio mieste:
Kitos naudingos nuorodos:
Pažinkime diabetą ir jį kontroliuokime. Informacija apie cukrinį diabetą: https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/pazinkime-diabeta-ir-ji-kontroliuokime
Informacija apie sveikatos stiprinimo programą: https://www.panevezysvsb.lt/paslauga-126/paslaugos/programos/sveikatos-stiprinimo-programa-skirta-sirdies-ir-kraujagysliu-ligu-bei-cukrinio-diabeto-profilaktikai/
Informacija apie pagalbą onkologiniams ligoniams: https://pola.lt/
Lietuvoje vykdomos penkios ligų prevencijos programos, kurių išlaidas ligonių kasos kompensuoja iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo – gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa, krūties vėžio prevencinė programa, prostatos (priešinės liaukos) vėžio prevencinė programa, storosios žarnos vėžio prevencinė programa, širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa.
Informacija apie ligų prevencines programas: https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/informacija-gyventojams/ligu-prevencijos-programos/apie-prevencija
Trys iš jų – gimdos kaklelio, krūties ir storosios žarnos vėžio – vykdomos pagal Europos Sąjungos Tarybos rekomendacijas.
Norint pasitikrinti pagal prevencines programas, pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins sveikatos būklę ir, jei reikia, skirs tyrimus bei nukreips pas gydytoją specialistą. Privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys prevencinėse programose gali dalyvauti nemokamai, jeigu kreipiamasi į sutartį su teritorine ligonių kasa sudariusią gydymo įstaiga. Tuomet nei už tyrimus, nei už gydytojo darbą ar sunaudotas medžiagas mokėti nereikia.
Gimdos kaklelio vėžio prevencija:
Krūties vėžio prevencija:
Prostatos vėžio prevencija:
Storosios žarnos vėžio prevencija:
Širdies ir kraujagyslių ligų prevencija:
Tikimybė patirti insultą didėja kartu su mūsų amžiumi, tėvų ar kitų genetiškai artimų žmonių patirtu insultu. To nepakeisime, tačiau yra rizikos veiksniai, kuriuos galime kontroliuoti ir taip sumažinti savo tikimybę patirti insultą.
Sveikatos specialistai kviečia prisiminti visame pasaulyje naudojamą F.A.S.T. atmintinę. Ši atmintinė padės atpažinti insultą ir išgelbėti gyvybę.
F.A.S.T. (iš angl. greitai, skubiai). Šūkį F.A.S.T. reiktų iššifruoti kaip: VEIDAS – RANKA – KALBA – LAIKAS (angl. Face – Arm – Speech – Time).
- Jeigu viena veido pusė staiga tampa be išraiškos, neatlieka aktyvių judesių, nusmunka žemyn – delsti negalima, reikalinga skubi pagalba!
Paprašykite žmogaus nusišypsoti ir iš karto pamatysite skirtumą.
- Jeigu viena ranka tampa silpnesnė ir blogiau valdoma – delsti negalima, reikalinga skubi pagalba!
Paprašykite žmogaus pakelti abi rankas ir iškart pamatysite skirtumą.
- Jeigu kalba tampa neaiški, nerišli ir žmogui sunku kalbėti – delsti negalima, reikalinga skubi pagalba!
Paprašykite žmogaus pakartoti patį paprasčiausią sakinį ir pamatysite skirtumą.
- Pamačius vieną ar visus šiuos simptomus reikia skubiai skambinti į greitąją medicinos pagalbą (112), nes pirmosios minutės ir valandos po simptomų atsiradimo yra ypač svarbios tolesnei ligos eigai. Bėgant laikui galvos smegenys pažeidžiamos vis labiau.
Daugiau informacijos apie insultą: www.insultuistop.lt
Parengė Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Ala Kuzmienė.
Inkstų ligos dažniausiai yra „tylios“. Jos vystosi lėtai, be skausmo, pirmieji simptomai dažnai pastebimi tik ligoms pasiekus vėlyvą stadiją. Inkstai – tai nedidelis porinis pupelės formos organas, esantis nugaros dalyje šalia stuburo, žemiau diafragmos. Pasitaiko atvejų, kai žmogus gimsta tik su vienu inkstu. Jei tokio inksto funkcija normali, gyvenimo kokybė nenukenčia.
Inkstai atlieka keletą svarbių funkcijų:
išskiriamoji funkcija. Inkstai filtruoja kraują, pašalindami kenksmingas medžiagas, cheminių procesų organizme metu susidariusius skilimo produktus, organizmui svetimas medžiagas. Per parą pro inkstus prateka apie 1 800 litrų kraujo, filtruojasi apie 180–200 litrų skysčio, o su šlapimu skysčių išsiskiria tik apie 1,5 litro. Visa kita grįžta į kraujotaką. Sutrikus inkstų funkcijai, nuodingos medžiagos kaupiasi organizme ir jį nuodija;
reguliacinė funkcija. Inkstai organizme palaiko skysčių ir mikroelementų bei šarmų ir rūgščių pusiausvyrą;
endokrininė funkcija. Inkstai gamina hormoną eritropoetiną, kuris aktyvina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą kaulų čiulpuose. Inkstuose gaminamas ir fermentas reninas, jis dalyvauja kraujospūdžio reguliavimo procese. Taip pat šiuose organuose gaminama aktyvioji vitamino D forma kalcitriolis. Jis būtinas kalciui įsisavinti iš maisto ir padeda formuotis kaulams.
Ką turėtume žinoti apie inkstų ligas?
Inkstų ligomis serga įvairaus amžiaus moterys ir vyrai. Didžiausią riziką susirgti turi tie, kurių giminėje buvo sirgusiųjų šiomis ligomis. Galima išskirti keletą skirtingų inkstų ligų:
ūmus inkstų geldelių uždegimas (pielonefritas) – tai infekcinė inkstų liga, kuria dažniau serga moterys. Ūmus pielonefritas pasireiškia skausmu nugarinėje juosmens dalyje, karščiavimu, šaltkrėčiu, kartais žmogų pykina, jis vemia, pasikeičia šlapimo spalva, atsiranda nemalonus jo kvapas. Tokiais atvejais būtina kreiptis į gydytoją, kad būtų paskirtas specifinis antibakterinis gydymas. Negydytas ūmus inkstų uždegimas gali pereiti į lėtinę formą. Tada simptomai būna vangesni, išryškėja tik paūmėjimų metu ir būna panašūs į ūmaus pielonefrito. Ligos pažeistas inkstas randėja, traukiasi (tai galima nustatyti atliekant ultragarsinį tyrimą), blogėja inkstų funkcija – vystosi lėtinis inkstų nepakankamumas;
inkstų akmenys. Tai viena dažniausių aptinkamų inkstų patologijų. Inkstų akmenys ilgai gali nesukelti jokio diskomforto, todėl žmonės net neįtaria susidūrę su šia liga. Tačiau akmeniui pajudėjus atsiranda stiprus skausmas juosmens srityje ir plinta į pilvo apačią, kirkšnį, dažnai norisi šlapintis, jaučiamas nemalonus pojūtis šlapinantis. Diagnozuoti šį negalavimą padeda šlapimo tyrimas, echoskopija (ją taikant galima rasti akmenis inkstuose, bet ne šlapimo takuose), kompiuterinė tomografija, kartais atliekamas rentgenologinis tyrimas. Gydymas priklauso nuo akmenų cheminės sudėties;
ūmus inkstų nepakankamumas – tai per kelias valandas ar paras išsivystęs inkstų funkcijos sutrikimas. Jį gali sukelti sutrikusi kraujotaka inkstuose po staigaus skysčių netekimo (gausiai vemiant ir viduriuojant), po nudegimų, esant įvairios kilmės šokui. Priežastis gali būti ir apsinuodijimas maistu, cheminėmis medžiagomis, nefrotoksnių vaistų vartojimas. Esanti kliūtis nutekėti šlapimui (akmuo, navikas, prostatos hiperplazija ir kt.) taip pat gali sukelti ūmų inkstų nepakankamumą. Esant šiai būklei, atsiranda pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, viduriavimas, o tai skatina ligos progresavimą. Dėl ūmaus inkstų nepakankamumo sumažėja šlapimo kiekis, atsiranda tinimų, gali išsivystyti plaučių, smegenų edema. Kaupiantis toksinėms medžiagoms, gali sutrikti sąmonė, vystytis koma. Dėl sutrikusios mikroelementų pusiausvyros gali vystytis širdies ritmo sutrikimai ir netgi ištikti mirtis;
lėtinės inkstų ligos (akmenligė, lėtinis inkstų uždegimas, glomerulonefritas, policistozė, diabetinė ar hipertenzinė nefropatija ir kitos ligos). Visoms šioms ligoms bendra yra tai, kad laikui bėgant vystosi lėtinis inkstų nepakankamumas. Kas dešimtas suaugęs žmogus serga kokia nors lėtine inkstų liga. Dažnas to net nežino, nes šios ligos vystosi „nebyliai“ arba simptomai būna nespecifiniai: blyški oda, pajuodę ir patinę paakiai, jaučiamas nuovargis, mieguistumas, vystosi mažakraujystė, osteoporozė. Kai sumažėja skysčio išskyrimas iš organizmo, atsiranda patinimų, pakyla kraujospūdis. Šie simptomai – gerokai pažengusios ligos požymiai;
inkstų vėžys. Vien inkstų vėžiui būdingų simptomų nėra. Dauguma simptomų pasireiškia ir sergant nevėžinėmis inkstų ar šlapimo takų ligomis. Kol inkstų vėžys nėra progresavęs, žmonės nejaučia ir skausmo. Liga dažnai išaiškėja tiriant dėl visai kito sutrikimo. Apie inkstų vėžį gali pranešti tokie simptomai kaip kraujas šlapime (nebūtinai nuolat), pasikeitusi šlapimo spalva (tamsus, rūdžių spalvos ar rudas), nugaros apačios, šono, pilvo (skrandžio srityje) skausmas, nuolatinis nuovargis, greitas svorio kritimas, karščiavimas, mažakraujystė.
Patarimai norint išsaugoti sveikus inkstus
Norint išsaugoti sveikus inkstus, labai svarbu kuo daugiau mankštintis, judėti, atsisakyti žalingų įpročių, sureguliuoti darbo ir poilsio režimą, vengti stresų. Inkstai yra organas, kuris „mėgsta“ dirbti. Todėl būtina kasdien išgerti ne mažiau kaip 1,5–2,5 litro skysčių. Sūrus, labai aštrus maistas kenkia inkstams, todėl stenkitės juo nepiktnaudžiauti. Būtina gydyti lėtinius infekcijos židinius (kariesą, lėtinį tonzilitą ir kt.) bei ūmius infekcinius negalavimus, nes šie gali tapti inkstų ligos priežastimi ateityje. Žmonės, vartojantys įvairius nuskausminamuosius medikamentus, rizikuoja susirgti lėtiniu inkstų nepakankamumu. Ypač inkstams kenkia nesteroidiniai uždegimus malšinantys vaistai: diklofenakas, paracetamolis, citramonas ir daug kitų. Sergantieji cukriniu diabetu, arterine hipertenzija ir tie, kurių šeimoje yra sergančiųjų inkstų ligomis, turi periodiškai atlikti tyrimus (šlapimo, kreatinino kiekio nustatymą), sekti kraujospūdį. Tai padės diagnozuoti inkstų ligas laiku.
Parengė Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Kuzmienė pagal šeimos gydytojos Editos Gecevičienės informacją.
Žmonės vis dažniau skundžiasi greitesniu nuovargiu, bendru silpnumu, prastesne nuotaika, dėmesio koncentracijos ir energijos stoka, sumažėjusia ištverme. Taip jaučiantis reikėtų sunerimti, nes tai gali būti lėtinio nuovargio sindromo įspėjamiejisignalai. Nuovargis – tai viena didžiausių problemų šiuolaikinėje visuomenėje. Ekonomikos pažanga, įvairių sričių laimėjimai keičia gyvenimo tempą versdami žmogų skubėti. Toks gyvenimo tempas ir skiriamas mažas dėmesys savo sveikatai sukelia įvairius organizmo sutrikimus, įtampą, stresą, ligas, kurios, sukelia nuovargį arba pasireiškia kartu. Nuvargstama nuo ilgo, sunkaus ir įtempto fizinio arba protinio darbo, gausaus informacijos srauto, emocinės įtampos, stiprių arba monotoniškų dirgiklių.Nuovargis yra visiškai normali ir laikina organizmo fiziologinė būsena,po sunkaus, įtempto darbo. Tinkamai pailsėjus, gerai išsimiegojus, nuovargis paprastai praeina, sugrįžta darbingumas, atsistato visos funkcijos. Tačiau dėl nuolatinės poilsio stokos, netinkamo darbo ir poilsio režimo, prastų miego bei mitybos įpročių, nepakankamo dėmesio savo sveikatai, nuovargio reiškiniai gali kauptis.
Lėtinis nuovargio sindromas arba pervargimas yra būklė, kada be aiškios priežasties jaučiamas fizinis arba protinis nuovargis, trunkantis ne trumpiau kaip 6 mėnesius. Pastebėta, kad žmonės prieš susirgdami lėtinio nuovargio sindromu, patyrė didelį stresą. Dažniau serga jauno bei vidutinio amžiaus žmonės, iš jų – moterys. Priklausomai nuo nuovargio rūšies,lėtinio nuovargio sindromo metu pasireiškia ir kiti simptomai. Lėtinis nuovargis gali būti protinis, emocinis, fizinis. Protinis nuovargio metudažniausiai pasireiškia šie simptomai: sumažėjusi dėmesio koncentracija, suprastėjusi atmintis, apatija, neatidumas, užmaršumas, uždarumas, painiava, nenoras vykdyti pagrindines užduotis. Gali atsirasti ir neurologinės sistemos funkcijos sutrikimo požymių: šviesos ir triukšmo baimė, judesių koordinacijos sutrikimas, tampa sunku orientuotis pažįstamoje aplinkoje. Netenkama apetito, dažniau pakyla arterinis kraujospūdis, tampa dažnesnė širdies veikla, atsiranda permušimai, sunkėja kvėpavimas, dažiau šlapinamasi, prakaituojama, netoleruojama šiluma ar šaltis.
Sutrikdoma ir imuninė sistema: dažniau sergama virusinėmis ligomis, dažniau skauda gerklę, padidėja limfmazgiai, esame imlesni ligoms, jautresni medikamentams.
Emocinio nuovargio metu žmogų kamuoja nuotaikų svyravimas, irzlumas, dirglumas, apatija, nepastovūs skausmai, nerimas. Žmogaus niekas nebejaudina, jis nustoja rodyti iniciatyvą. Fizinis nuovargis pasireiškia sumažėjusia raumenų jėga ir fizinio krūvio tolerancija, sumažėjusiu aktyvumu, sunkumais atliekant kasdienius darbus. Po įprasto krūvio jaučiamas stiprus nusilpimas, kuris nepraeina net pailsėjus. Atsiranda ir miego sutrikimai: mieguistumas dieną ir nemiga naktį. Būdingi raumenų, sąnarių, sausgyslių skausmai, migruojantys skausmingi taškai, naujai atsiradęs ar pakitęs galvos skausmas.
Lėtinio nuovargio sindromą sunku diagnozuoti, nes tokius pat simptomus sukelia nemažai lėtinių ligų:geležies stoka ir mažakraujystė, nėštumas, autoimuniniai sutrikimai, lėtinės širdies, inkstų, kepenų, plaučių, neurologinės, psichinės, endokrininės ligos, griežtos dietos, badavimas, kai kurios infekcinės ligos, onkologiniai susirgimai, piktnaudžiavimas alkoholiu, narkotinėmis medžiagomis. Lėtinio nuovargio sindromą reikėtų įtarti kai: žmogus jaučia nuovargį, kuris trunka ilgiau nei 6 mėnesius ir sutrikdo kasdienę socialinę ir darbinę veiklą, aktyvumą, kurio negalima paaiškinti kitomis ligomis ar mieguistumu – žmogus išsimiega, pailsi, o atsikėlęs vis tiek jaučiasi pavargęs; sunku susikoncentruoti, pablogėja atmintis, užmirštami neseni įvykiai; atsiranda kitų simptomų – skauda galvą, raumenis, sąnarius, galvą, peršti gerklę, padidėja kaklo limfmazgiai, padidėja arterinis kraujo spaudimas; sutrinka miegas. Tinkamai surinkta ligos anamnezė ir fizinis ištyrimas leidžia nustatyti nuovargio priežastis. Čia gali prireikti laboratorinių, rentgenologinių tyrimų, įvairių vaizdinės diagnostikos metodų ar psichologinės būklės ištyrimo. Šeimos gydytojas gali paskirti atlikti bendrą kraujo tyrimą, biocheminius, uždegiminius kraujo rodiklius, skydliaukės, inkstų, kepenų, kasos veiklą atspindinčius tyrimus, moterims ir vegetarams – geležies atsargų tyrimą ar kitus pagal individualų poreikį reikalingustyrimus.
Kaip galima būtų padėti sau? Pirmiausia turėtų būti tinkamai koreguojamos jau nustatytos būklės ar lėtinės ligos. Nustačius sindromą sukeliančias priežastis gydymas turėtų būti kompleksinis: gyvensenos keitimas, psichoterapija, fizioterapija, medikamentinis gydymas. Svarbiausias uždavinys – gyvenimo būdo korekcija. Keistis reikėtų palaipsniui, nerekomenduojama imtis drastiškų priemonių, nes siekiame ilgalaikio efekto. Patariama vengti nuovargį sukeliančių veiksnių, laikytis darbo ir poilsio režimo ir namuose, ir darbe. Svarbus yra reguliarus miego režimas. Kiekvieną dieną kelkitės ir eikite miegoti tuo pačiu laiku. Miego aplinka turėtų būti tyli, vėsi, tamsi. Patartina užmigti iki vidurnakčio.Jei dirbate sėdimą darbą ir kasdien sėdite ne mažiau kaip 6–8 valandas, būtinai darykite pertraukėles, kad pakeistumėte kūno padėtį. Būtina stiprinti, mankštinti organizmą. Fiziniu aktyvumu reikėtų užsiimti kasdien po 30 minučių.Gerai fizinei savijautai rekomenduotina būti gryname ore, galima išbandyti fizioterapiją, meditaciją, jogą ar kitus būdus, kurie padėtų sumažinti patiriamą stresą.Labai svarbu racionaliai maitintis: atsisakykite cukraus, keptų, rūkytų gaminių, vartokite daugiau skysčių, vaisių, daržovių, žuvies, pilno grūdo, neperdirbtų ir sveikatai palankesnių produktų, pagal poreikį mineralų, vitaminų. Maistas turėtų būti kuo įvairesnis, stenkitėsatsisakyti alkoholio, kitų žalingų įpročių. Iškilus klausimams dėl savo sveikatos būklės visada konsultuokitės su šeimos gydytoju.
Parengė
Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Ala Kuzmienė pagal informacinius šaltinius: „MediCA klinika“ gydytojo L. Petrausko išsakytos mintys straipsnyje „Šeimos gydytojas: lėtinis nuovargis pandemijos laikotarpiu – vis dažnesnė diagnozė“, https://lsmuni.lt/media/dynamic/files/5758/rekomendacijos_nuovargio.pdf
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai lėtinė, progresuojanti kvėpavimo takų liga. Šiai ligai būdingas dusulys, kosulys, švokštimas, skrepliavimasis. Laipsniškas kvėpavimo funkcijos blogėjimas sukelia fizinio aktyvumo sumažėjimą ir gyvenimo kokybės blogėjimą. Lėtinei obstrukcinei plaučių ligai įtakos turi ne vienas, o keletas rizikos veiksnių. Tai – individualūs ir aplinkos rizikos veiksniai. Įrodyta, kad pagrindinis šios ligos rizikos veiksnys yra rūkymas.Tabako dūmai – labiausiai plaučius žalojantis rizikos faktorius. Kitas, ne mažiau svarbus rizikos veiksnys – aplinkos užterštumas. Vystantis ir plečiantis pramonei, didėja oro užterštumas. Aplinkos dulkėmis, įvairiomis gamyklų ir durpynų išskiriamomis medžiagomis, chemikalais – štai kuo mes kvėpuojame. Dirbant kenksmingomis sąlygomis gamybos metu susidaro dideli kiekiai labai smulkių dulkių, kurios žaloja plaučius. Individualūs (įgimti) rizikos veiksniai – trūksta tam tikrų medžiagų, sutrikusi organizmo gynybos sistema. Negalima pakeisti individualių, bet galima keisti aplinkos nulemtus rizikos veiksnius. LOPL sergantis žmogus – rūkalius. Rūkančiajam žmogui pirmieji simptomai atsiranda maždaug po 15 metų rūkymo. Kadangi jis ir taip kosti, tai laiku nepastebi, kad kosulys pakito, skrepliavimas tapo nuolatinis. Vėliau kosima ne tik rytais, bet ir dieną bei vakare. Ligai progresuojant žmogus pradeda justi, kad didesnio fizinio krūvio metu atsiranda dusulys, o vėliau ir menkiausio fizinio krūvio metu. Ilgainiui dusulys pradeda varginti nuolat. Reikia vis daugiau pastangų kvėpuoti. Skirtingai nei rūkantieji, tabako gaminiais nepiktnaudžiaujantys asmenys šia liga serga rečiau, o jei ir suserga, tai daug anksčiau kreipiasi į gydytojus, nes jiems neįprasta kosėti ir skrepliuoti kaip rūkantiesiems. O kuo anksčiau liga diagnozuojama, tuo lengvesnė jos eiga ir paprastesnis gydymas. Ligos gydymas tik pristabdo ligos progresavimą, sušvelnina simptomus, tačiau ligos visiškai išgydyti neįmanoma.Todėl lengviau išvengti, nei ją gydyti. Svarbiausia – pakeisti žmonių požiūrį į savo sveikatą ir atsisakyti svarbiausio LOPL sukeliančio veiksnio – rūkymo.
Prevencija
Daugumas susirgimo atvejų yra susiję su rūkymu ir norit išvengti LOPL būtina atsisakyti šio įpročio. Svarbu rasti tabako vartojimo nutraukimo programą, kuri bus veiksminga ir padės mesti rūkyti. Kitas labai svarbus LOPL rizikos veiksnys – profesinis cheminių dūmų ir dulkių poveikis. Dirbant tokiomis sąlygomis, būtina užtikrinti kvėpavimo takų apsaugos priemones kiekvienam darbuotojui. Fizinis aktyvumas, kuris pagerins ne tik bendrą sveikatos būklę, bet ir sustiprins kvėpavimo raumenis. Subalansuota mityba. Būtina sveikai ir reguliariai maitintis. Vengti dūmų ir oro taršos. Pasyvus rūkymas gali žaloti plaučius, o oro tarša juos sudirginti.
Daugiau informacijos rasite: http://www.smlpc.lt/lt/neinfekciniu_ligu_profilaktika/ligu_profilaktika/letine_ http://www.pulmoalerg.lt/wp- admin/admin-post.php?action=preview_document&post_id=1225
https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/letine-obstrukcine-plauciu-liga-serga-vis-daugiau-pasaulio-zmoniu
Parengė Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Kuzmienė remiantis Lietuvos pulmonologų draugija, Lietuvos pulmonologų ir alergologų draugija, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija.
Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras įgyvendina Sveikatos stiprinimo programą, skirtą širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai (toliau – Programa), kurios tikslas: motyvuoti panevėžiečius gyventi sveikiau, kokybiškiau ir sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto riziką. Programa skirta: suaugusiems asmenims, kuriems nustatyta širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizika; suaugusiems asmenims, kurie savanoriškai kreipiasi dėl dalyvavimo programoje. Įgyvendinant Programą bendradarbiauta su 5 Panevėžio miesto pirminėmis asmens sveikatos priežiūros įstaigomis (PASPĮ): VšĮ Panevėžio miesto poliklinika, UAB Kniaudiškių šeimos klinika, UAB Smėlynės šeimos ambulatorija, UAB Panevėžio centro šeimos klinika, VšĮ Respublikos gatvės šeimos klinika, kurios siuntė į Programą 149 dalyvius (pacientus). Organizavome 4 grupes, vyko 47 užsiėmimai. 2023 m. Programą pradėjo 108 dalyviai (daugiausiai dalyvavo savanoriškai besikreipiančiųjų klausytojų). Užsiėmimai vyko skirtingose miesto vietose (Anykščių g. 4, Respublikos g. 68, J. Basanavičiaus g. 23A, Aldonos g. 4), laikas buvo patogus (18.00 val., 19.00 val.) tiek dirbantiems, tiek vyresniojo amžiaus žmonėms. Teorinius ir praktinius Programos užsiėmimus vedė savo srities specialistai: gydytojai kardiologai Tomas Vasylius, Agnė Šimukauskienė, dietistė Deimantė Garšvinskė, psichologė Justina Buikauskienė, sporto treneriai Raimundas Dambrauskas, Raimonda Bagdonaitė, visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės Ala Kuzmienė ir Eglė Dvilevičienė. Dalyviai susipažino su širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos veiksniais, komplikacijomis, mitybos reikšme širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui, fizinio aktyvumo reikšme širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto prevencijai, streso reikšme širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui, praktiškai mokėsi valdyti stresą, suprasti savo sveikatos rodiklius, išsirinkti, degustuoti bei vėliau pasigaminti sveikatai palankius maisto produktus. Programos metu vykdytos diskusijos grupėse, užduočių sprendimas, rezultatų aptarimas ir konsultacijos sveikos gyvensenos klausimais. Pagrindinis dėmesys buvo skiriamas įgytų žinių praktiniam taikymui, pasiektų sveikatos bei gyvensenos pokyčių vertinimui bei iškeltų tikslų realizavimui. Programos pabaigoje dalyviai patys vertino Programos naudą užpildydami naudos vertinimo klausimyną, kurį sudarė 11 teiginių su atsakymais „taip“, „ne“, „nepakito“, „padidėjo“, „sumažėjo“, „išliko normali“. Pagal klausimyno atsakymus „taip“ Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras parengė Programos efektyvumo vertinimo ataskaitą, kurioje pateikti Programą baigusio 91 asmens sveikatos rodiklių pokyčiai (žr. lentelėje).
Eil. Nr. |
Rodiklis |
Asmenų, kurie atsakė „taip“, skaičius |
2.1. |
Sumažėjo kūno masės indeksas |
55 |
2.2. |
Sumažėjo liemens apimtis |
59 |
2.3. |
Sumažėjo arterinis kraujo spaudimas |
42 |
2.4. |
Padidėjo fizinis aktyvumas |
72 |
2.5. |
Padidėjo daržovių ir vaisių vartojimas |
78 |
2.6. |
Sumažėjo druskos vartojimas |
63 |
2.7. |
Sumažėjo riebaus maisto vartojimas |
72 |
2.8. |
Sumažėjo saldaus maisto vartojimas |
71 |
2.9. |
Sumažėjo rūkymas |
7 |
2.10. |
Sumažėjo alkoholio vartojimas |
18 |
2.11. |
Pagerėjo savijauta |
74 |
Džiugu, kad daugumos baigusiųjų Programą asmenų sveikatos rodikliai objektyviai pagerėjo: 60,44 proc. asmenų sumažėjo kūno masės indeksas; 64,84 proc. sumažėjo liemens apimtis; 46,15 proc. sumažėjo arterinis kraujo spaudimas; 79,12 proc. padidėjo fizinis aktyvumas; 85,71 proc. padidėjo daržovių ir vaisių vartojimas; 69,23 proc. sumažėjo druskos, 78,02 proc. sumažėjo saldaus maisto vartojimas; 79,12 proc. sumažėjo riebaus maisto vartojimas; 19,78 proc. sumažėjo alkoholio vartojimas; 7,69 proc. sumažėjo rūkymas; 81,32 proc. pagerėjo savijauta. Tai akivaizdžiai demonstruoja programos efektyvumą, teigiamą poveikį dalyvių sveikatai.
Norinčius dalyvauti Programoje kviečiame kreiptis į savo šeimos gydytoją arba į Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurą adresu Respublikos g. 68 (II a. 7 kab.), tel.: +370 45 46 75 06, +370 671 42862, el. p. ala.kuzmiene@panevezysvsb.lt. Susisiekę su mumis, gausite išsamią informaciją apie Programą ir atsakymus į jums rūpimus klausimus.
Parengė Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Ala Kuzmienė.
Krūties vėžys – viena dažniausių moterų onkologinių ligų.
Lietuvoje ši liga kasmet diagnozuojama apie 1300 moterų. Tiesa, daugiau nei 90 proc. krūties vėžiu susirgusių moterų pasveiksta, jei liga diagnozuojama pirminėse stadijose.
Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, jog trečdalis visų susirgimo vėžiu atvejų yra išvengiami. Siekiant sumažinti tikimybę susirgti įvairiomis ligomis, tarp jų ir krūties ligomis, bei jaustis geriau, pirmiausia rekomenduojama kasdieniame gyvenime vadovautis sveiko gyvenimo principais. Juolab, kad ir moksliškai įrodytas ryšys tarp sveiko gyvenimo būdo ir krūtų sveikatos. Svarbiausi veiksniai, lemiantys geresnę krūtų sveikatą, yra fizinis aktyvumas, sveika mityba ir optimalaus kūno svorio išlaikymas.
Minėdami krūties vėžio sąmoningumo mėnesį ir krūtų sveikatos dieną, sveikatos specialistai dalijasi aktualia informacija apie krūtų savityrą ir krūties vėžio prevencinę programą.
Kaip atlikti krūtų savityrą?
Krūtis reguliariai tikrinti nuo 20 metų, kiekvieną mėnesį (geriausia – tarp 7 ir 10 ciklo dienos, skaičiuojant nuo pirmosios menstruacijų dienos).
Krūtį apčiuopkite ne pirštų galiukais, bet trijų vidurinių pirštų pagalvėlėmis, masažuokite švelniais sukamaisiais judesiais nuo viršaus žemyn ir atgal. Ieškokite neįprastų gumbelių ar surambėjimų.
Stovint prieš veidrodį:
- Apčiuopkite vieną po kitos krūtis pakėlusi rankas. Tą patį padarykite nuleidusi rankas ir jas uždėjusi ant klubų.
- Įsižiūrėkite, ar nepakitusi krūtų forma.
- Įsitikinkite, ar nėra skystų išskyrų.
Gulint:
- Atsigulkite ant nugaros, po petimi pasidėkite pagalvę ar rankšluostį ir dar kartą apčiuopkite krūtis.
- Įsitikinkite, ar pažastyse nepadidėję limfmazgiai.
Kokie požymiai signalizuoja būtinybę apsilankyti pas specialistą?
- Gumbas ar sukietėjimas krūtyje ar šalia jos;
- Neįprastos išskyros iš spenelio, gali būti kraujingos;
- Krūties dydžio ar formos pakitimai;
- Krūties odos spalvos pakitimai;
- Spenelio formos pakitimai;
- Spenelio odos pleiskanojimas ar lupimasis;
- Bet kokie krūties spalvos, formos, konsistencijos pakitimai.
Priklausote 50–69 m. metų amžiaus grupei? Nepamirškite, kad kartą per dvejus (2 m.) metus galite nemokamai dalyvauti krūties vėžio prevencinėje programoje
Dėl dalyvavimo programoje kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Daugiau informacijos: https://www.nvi.lt/kruties-vezio-pp/
Parengė Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Ala Kuzmienė.
Gegužės pirmąjį antradienį yra minima Pasaulinė astmos diena. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į astmą – vieną iš seniausiai medicinos istorijoje žinomų ir labiausiai paplitusių lėtinių ligų.
Astma – lėtinė, uždegiminė, dirginanti kvėpavimo takus liga (būklė). Ji sukelia padidėjusį jautrumą kvėpavimo takuose, kuris savo ruožtu sukelia pasikartojančius kosulio priepuolius, sunkumo jausmą krūtinėje, pasunkėjusį kvėpavimą arba gargaliavimą, ypač naktimis arba anksti rytais. Dusulio priepuolius gali išprovokuoti fizinis krūvis, aštrūs kvapai, rūkalų dūmai, šaltis, stresas, alergenai. Kaip ir visų lėtinių uždegiminių ligų, jos eiga gali svyruoti nuo lengvos ir su pertrūkiais iki sunkios ir pastovios. Jei astma yra teisingai diagnozuota ir tinkamai gydoma, dauguma pacientų gali gyventi normalų gyvenimą.
Pavasaris ne tik gražiausias metų laikas, tačiau ir alergijų paūmėjimo metas. Taigi sergantiems astma šis gamtos prabudimo laikas gali būti pavojingas, mat žiedadulkės gali paskatinti astmos paūmėjimą. Šio sezono metu, sergantiems alergijomis ar astma, nederėtų pamiršti savo brangiausio turto – sveikatos ir pasikonsultuoti su savo gydytoju, pasitarti dėl vaistų vartojimo ir kitų ligos kontroliavimo priemonių.
Lietuvoje pirmoji alergijos žiedadulkėms banga prasideda kovo, balandžio mėnesiais, kai pradeda žydėti beržiniai medžiai. Antroji sezoninės alergijos banga prasideda gegužės, birželio mėnesiais, kai pražysta pievų augalai, pasiskleidžia pušų ir eglių žiedadulkės. Trečioji sezoninės alergijos banga fiksuojama vasaros pabaigoje, pražydus sėklinėms žolėms ir kitiems augalams.
Sveikatos specialistai primena, kad sergantiems sezonine alergija ir astmos paveiktiems žmonėms pavasarį vertėtų imtis sustiprintų profilaktinių priemonių ligos kontrolei: palaikyti sveiką gyvenimo būdą, stiprinti imunitetą, vengti kontaktų su alergenais, vėdinti patalpas vėsiu, nevėjuotu paros metu, užtikrinti rankų, nosies gleivinės higieną, naudoti apsaugines priemones, vengti streso.
Sergantiems astma patariama vartoti daugiau sveikų, ekologiškų maisto produktų, vengti rafinuotų angliavandenių, cukraus, hidrintų ar iš dalies hidrintų aliejų, dirbtinių maisto priedų, kvapiųjų medžiagų, saldiklių, kepto maisto bei maisto produktų, kuriuose gausu nitratų, nitritų ir sulfitų.
Sergantieji astma turėtų kontroliuoti ir vitamino B12 kiekį organizme, mat šio vitamino trūkumas yra susijęs su kai kuriomis astmos formomis. Svarbu mitybą praturtinti produktais, kuriuose gausu omega-3 rūgščių ar vartoti žuvų taukus, linų sėmenų aliejų. Patartina vartoti ir magnio preparatus, kurie pasižymi bronchus plečiančiu poveikiu.
Daugiau informacijos:
https://www.pulmoalerg.lt/lt/geguzes-antroji-pasauline-astmos-diena/
Parengė Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Ala Kuzmienė.