Psichikos sveikatos aktualijos
- Titulinis
- Veiklos sritys
- Visuomenės psichikos sveikata
- Psichikos sveikatos aktualijos
Dauguma moterų tikriausiai prisimena pirmąsias savaites po gimdymo: visi aplinkiniai džiaugiasi, vaikelis sveikas, gimdymas praėjo sėkmingai, o pačiai kažko negera, net ašara nurieda skruostu ir atrodo, kad niekas to nesupranta.
Apie du trečdalius gimdyvių patiria lengvos depresijos (dar vadinamos motinystės liūdesiu) simptomus, tai: nuovargis, irzlumas, prislėgtumas, verksmo priepuoliai be priežasties, padidėjęs nerimas. Simptomai dažniausiai prasideda praėjus keletą dienų po gimdymo. Šie negalavimai gali tęstis apie dvi savaites arba būna trumpi tokios būsenos epizodai. Dažniausiai tokia savijauta kaip staiga užeina, taip staiga ir praeina. Tačiau, jeigu visi šie simptomai užsitęsia ilgiau nei dvi savaites, būtina kreiptis pagalbos į specialistus.
Maždaug viena iš aštuonių pagimdžiusių moterų suserga ilgiau trunkančia depresija, tai jau liga ir vadinama tikrąja pogimdymine depresija. Jai būdinga: perdėtas nerimas dėl kūdikio sveikatos ar, atvirkščiai, sumažėjęs domėjimasis savo vaiku, kaltės, menkavertiškumo jausmas, seksualinio potraukio praradimas, įvairūs įkyrumai (mintys ir veiksmai), nemiga, pastovus liūdesys ir neviltis, jėgų ir motyvacijos stoka, nenoras bendrauti su artimaisiais… Pogimdyminės depresijos atveju reikalinga profesionali pagalba.
Nemokamą psichologinę pagalbą nėštumo metu ir po gimdymo teikia Krizinio nėštumo centras. Daugiau informacijos rasite atmintinėje, kurią galite parsisiųsti „Mama, kaip tu jautiesi?“. Taip pat puslapyje www.krizinionestumocentras.lt.
Rugsėjo 10 d. minėjome Pasaulinė savižudybių prevencijos dieną. Šią dieną 20.00 val. languose įžiebėme žvakutes parodydami parama tiems, kuriuos palietė pasivižudybė. Šios dienos minėjimais buvo siekiama atkreipti dėmesį į savižudybės reiškinį, mažinti su juo susijusią stigmą bei didinti skirtingų visuomenės narių informuotumą, kaip galima savižudybių išvengti. Pasaulio sveikatos organizacija 2022 m. šios dienos minėjime kviečia „kurti viltį veiksmais". Tai reiškia, kad visuomet yra alternatyva savižudybei ir tai gali būti kiekvieno iš mūsų perduodama žinutė savižudybės grėsmę patiriančiam žmogui.
Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Higienos instituto Psichikos sveikatos centru pradėjo tris mėnesius truksiančią komunikacijos kampaniją skirtinguose Lietuvos miestuose. Ja viešinamas kreipimasis „Labas, kaip tu jautiesi?" gali būti padedančio išvengti savižudybės pokalbio pradžia.
Kviečiame įstaigas, įmones, įvairais organizacijas prisidėti prie šios temos žinomumo: pasidalinti pridėtu vizualu socialiniuose tinkluose ar pasikeisti savo įstaigos Facebook puslapio viršelį (cover) bei pakviesti kolegas, artimuosius tai padaryti. Šie informaciniai plakatai matomi apačioje - galerijoje, galite juos atsisiųsti.
Daugiau informacijos savižudybių prevencijos tema galite rasti www.tuesi.lt.