Psichikos sveikatos stiprinimas

Psichikos sveikatos stiprinimas




Bendrojo ugdymo mokyklų darbuotojų gebėjimų visuomenės psichikos sveikatos srityje stiprinimo mokymai

Mokymų tikslas – didinti mokyklų darbuotojų žinias apie vaikų ir paauglių psichikos sveikatą ir stiprinti jų gebėjimus praktiškai pritaikyti žinias ir nuostatas apie psichikos sveikatą, reikalingas spręsti sudėtingas kompleksines situacijas, kylančias dirbant su vaikais ar paaugliais.

Specialistų komanda (psichologai, psichoterapeutai, supervizoriai ir socialiniai pedagogai) pirmojo mokymų užsiėmimo su grupe metu aptaria aktualias mokyklai problemas, susijusias su vaikų psichikos sveikata, ir sudaro preliminarų tolesnių mokymų planą. Plane nurodomos grupei aktualios problemos, kurios bus nagrinėjamos konsultacijų metu.

  • Gebėjimų stiprinimo trukmė – 40 valandų (Iš jų 8 valandos yra skirtos nuotoliniams mokymams, o likusios 32 valandos – kontaktiniam darbui su darbuotojais, dalyvaujančiais mokymuose);
  • Gebėjimų stiprinimas vykdomas ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį;
  • Vieno užsiėmimo trukmė – ne mažiau kaip 2 valandos;
  • Gebėjimų stiprinimas vykdomas iki 12 mokyklos bendruomenės narių grupei.

Pasibaigus mokymams – išduodami mokymų dalyvių pažymėjimai.

Veikla vykdoma vadovaujantis LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu 2020 m. rugsėjo 28 d. Nr. V-2131 „Dėl Bendrojo ugdymo mokyklų darbuotojų gebėjimų visuomenės psichikos sveikatos srityje stiprinimo veiklos tvarkos aprašo patvirtinimo“ .

Programos koordinatorius Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą psichikos srityje Justina Šimonienė

Tel.: +370 60731176, el. paštas justina.simoniene@panevezysvsb.lt

Ankstyvosios intervencijos programa

Ankstyvosios intervencijos programoje (2018 m. sausio 18 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakymu Nr. V-60/V-39 patvirtintas Ankstyvosios intervencijos programos (toliau – Programa) tvarkos aprašas).

Ankstyvoji intervencija yra apibrėžiama kaip socialinių pedagoginių bei psichologinių  pagalbos priemonių taikymas vaikams, po to, kai yra nustatoma ar sužinoma, jog jie vartoja psichoaktyviąsias medžiagas, siekiant paskatinti jų nevartoti. Jei jaunuoliai pradeda eksperimentuoti/nereguliariai vartoti alkoholį ar narkotikus – tai signalas, kad jiems reikia pagalbos atsisakant minėtų medžiagų vartojimo, ugdant atsakingą požiūrį į neigiamas vartojimo pasekmes ir užkertant kelią priklausomybės nuo alkoholio ar narkotikų vystymuisi. Vienas iš tokių pagalbos būdų-šių jaunuolių dalyvavimas Ankstyvosios intervencijos programoje.

Ankstyvosios intervencijos programa yra skirta 12-18 metų amžiaus jaunuoliams, eksperimentuojantiems ar nereguliariai vartojantiems alkoholį ar narkotikus, bet dar neturintiems priklausomybės požymių.

Ankstyvosios intervencijos programą sudaro:

  1. Pradinis pokalbis.
  2. Pagrindinė programos dalis praktiniai užsiėmimai:
  • Susipažinimas, teisiniai aspektai ir žinios apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą.
  • Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ypatumai ir priklausomybės vystymasis.
  • Rizikos ir apsauginiai veiksniai.
  • Praktiniai patarimai, kaip keisti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, galimybės gauti reikiamą pagalbą ir paramą.
  • Baigiamasis pokalbis.
  • Vykdant programą sudaromos mokomosios 4-12 jaunuolių grupės (nuo 12 metų). Dalyvavimas programoje yra nemokamas ir konfidencialus. Programos trukmė 8 val.

Patekimo būdai į Ankstyvosios intervencijos programą:

  • Nukreipia teismas ar ne teismo tvarka administracinio nusižengimo bylą nagrinėjanti institucija (pareigūnas) už Administracinių nusižengimų kodekse numatytus administracinius nusižengimus arba savivaldybės administracijos direktorius, kai savivaldybės administracijos Vaiko gerovės komisijos siūlymu asmeniui yra skirta vaiko minimalios priežiūros priemonė.
  • Savanoriškai prevenciniais tikslais, kai vaikas eksperimentuoja ar nereguliariai vartoja alkoholį ar narkotikus, gali registruoti jaunuolio tėvai. Nepilnametis asmuo savarankiškai gali registruotis nuo 16 metų amžiaus.

Visiems baigusiems Programą įteikiami dalyvio pažymėjimai.

Dėl dalyvavimo Anktyvosios intervencijos programoje, prašome kreiptis adresu:

Respublikos g. 68, el. paštu: giedre.kundrotiene@panevezysvsb.lt arba mob. tel. +370 671 42512.

Kvietimas dalyvauti ankstyvosios intervencijos programos užsiėmimuose: https://ntakd.lrv.lt/lt/prevencija/ankstyvoji-intervencija

Nemokamos priklausomybių konsultanto paslaugos

Kreipdamiesi į Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurą galite gauti nemokamą priklausomybių konsultanto pagalbą. Jei kyla klausimų dėl savo ar savo artimojo alkoholio vartojimo įpročių – nelaukite skaudžių pasekmių.

Panevėžio gyventojai kviečiami kreiptis į Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurą ir Jums bus suteikta nemokama ir profesionali priklausomybių konsultanto pagalba.

Konsultacijos gali būti teikiamos bet kuriomis savaitės dienomis, taip pat po darbo valandų patogiu laiku. Konkretus laikas derinamas individualiai su kiekvienu klientu.

Esant poreikiui konsultuojama nuotolinėmis ryšio priemonėmis.

  • Konsultacijų tikslas – informavimas, konsultavimas, savęs pažinimas, elgesio korekcija, atkryčio numatymas, nukreipimas ir palaikymas.
  • Priklausomybės konsultavimo paslaugos teikiamos vadovaujantis tik mokslu grįstais metodais (nekoduojama, nehipnotizuojama ir pan.), laikantis konfidencialumo principo, grindžiamos abipuse pagarba, tarpusavio supratimu bei susitarimu. Į priklausomybių ligų konsultacinį punktą atvykti pasikalbėti nereikia jokio gydytojo siuntimo.
  • Priklausomybių konsultantai, atsižvelgdami į besikreipiančio žmogaus situaciją, gali pasiūlyti konkrečiai jam aktualias paslaugas – nuo patarimų ir informacijos suteikimo iki trumpųjų intervencijų, stebėsenos, palaikymo sveikstant.
  • Konsultacijos metu įvertinamas asmeniui, ar jo šeimos nariui (nariams), teiktinos pagalbos poreikis, sudaromas priklausomybės konsultavimo paslaugų teikimo ir pagalbos planas.
  • Priklausomybės – tai ligos, sukeliamos alkoholio ir kitų psichotropinių medžiagų. Jų atsiradimą lemia biologiniai, psichologiniai ir socialiniai veiksniai. Priklausomybės nepaiso nei žmogaus amžiaus, nei lyties, nei išsilavinimo – susidurti su žalingo alkoholio vartojimo rizika gali kiekvienas. Tai lėtinė liga, kuri išsivysto per ilgą laiko tarpą, todėl svarbu pastebėjus jau besivystančią ligą laiku kreiptis pagalbos.

Kokią konkrečiai pagalbą suteiks konsultantai:

  1. struktūrizuoto interviu metu AUDIT ir kitais testais leis klientui suvokti savo situaciją;
  2. motyvuos alkoholį vartojančius asmenis sumažinti alkoholio vartojimą ir visai atsisakyti alkoholio, keisti alkoholio vartojimo sukeltą rizikingą elgseną, kreiptis pagalbos, ją priimti, gydytis alkoholio vartojimo sukeliamus psichikos ir elgesio sutrikimus bei kitas ligas;
  3. stebės alkoholį vartojančių asmenų alkoholio vartojimo sukeltos rizikingos elgsenos pokyčius ir juos informuos apie galimybę gauti sveikatos priežiūros, socialines, kitas paslaugas, atitinkančias alkoholį vartojančių asmenų poreikius;
  4. skatins ir palaikys alkoholio vartojimą nutraukusių arba sumažinusių asmenų motyvaciją gauti atkryčių prevencijos paslaugas;
  5. tarpininkaus alkoholį vartojantiems asmenims, siekiant įtraukti juos į reabilitacijos, resocializacijos ir integracijos bei savipagalbos grupių programas, padės jiems spręsti įvairias socialines, teisines, sveikatos ar kitas problemas (pavyzdžiui, užregistruoti pas specialistus, į kompetentingas valstybės ir (ar) savivaldybės institucijas ir įstaigas.

Užsiregistruoti į konsultacijas galima mob. telefonu +370 600 23332.

Kilus techniniams nesklandumams skambinti telefonu +370 60731176, arba el. p. justina.simoniene@panevezysvsb.lt

Programa „Neįtikėtini metai“ (The Incredible Years®)!

 

Programa yra skirta tėvams/įtėviams/globėjams, auginantiems 3 – 6 metų  ir 6 – 12 metų amžiaus vaikus ir susiduriantiems su elgesio ir emociniais sunkumais. Programa įgyvendinama daugiau nei 20 pasaulio šalių, moksliniais tyrimais įrodytas ilgalaikis jos efektyvumas.

SVEIKATOS STIPRINIMO PROGRAMŲ IKIMOKYKLINIO IR MOKYKLINIO AMŽIAUS VAIKŲ TĖVAMS „NEĮTIKĖTINI METAI“ ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS

Programa padeda tėvams:

  • išmokti pažinti savo ir vaiko jausmus,
  • geriau suprasti vaiko elgesį ir elgesio sunkumų priežastis,
  • įsigilinti ir taikyti veiksmingus vaiko netinkamo elgesio valdymo būdus,
  • išmokti efektyviai nustatyti ribas, taisykles ir sėkmingai naudoti paskatinimų sistemą,
  • išmokti, kaip ugdyti vaiko savireguliacijos įgūdžius ir kaip padėti vaikui kurti pozityvius santykius su kitais,
  • tobulinant tėvystės įgūdžius, labiau pasitikėti savimi,
  • stiprinti ryšį su vaiku, mėgautis kartu praleistu laiku,
  • suteikti pagalbą savo vaikui ir padėti jam jaustis geriau.

Daugiau apie Programą rasite www.neitiketini-metai.lt

Planuojamos grupės (pradžios data bus tikslinama):

3 - 6 metų vaikų tėvams skirta programa: Antradieniais 12 - 14 val. (susitikimai gyvai) ir Ketvirtadieniais 15 - 17 val. (susitikimai nuotoliniai)

6 - 12 metų vaikų tėvams skirta programa Pirmadieniais 17 - 19 val. (susitikimai gyvai)

Kviečiame užpildyti formą, kad galėtume jums pirmiems pranešti, jog registracija jau prasidėjo!

Nuoroda: https://forms.office.com/r/Srztc7c5TA

Daugiau informacijos taip pat galima kreiptis el. paštu: justina.buikauskiene@panevezysvsb.lt

Psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugos

Psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugos – individualiai ar grupėms teikiamos gyventojų psichologinei gerovei ir psichikos sveikatai stiprinti skirtos paslaugos, kurių metu didinamas ir psichikos sveikatos raštingumas.

Grupinių užsiėmimų paslaugos:

  • asmeninių įgūdžių tobulinimo užsiėmimai psichologiniam atsparumui ugdyti (streso valdymo praktiniai užsiėmimai, emocijų atpažinimo ir išraiškos, konfliktų valdymo praktiniai užsiėmimai, kita);
  • psichikos sveikatos raštingumo didinimo edukaciniai užsiėmimai (užsiėmimai, skirti įgyti žinių ir (ar) keisti nuostatas apie psichikos sveikatą, psichikos sveikatos rizikos veiksnius, pagalbos sau būdus bei profesionalios pagalbos prieinamumą);
  • emocinės paramos teikimo užsiėmimai (savitarpio pagalbos grupės, grupinės psichologinės konsultacijos);
  • kiti psichologinę gerovę ir (ar) psichikos sveikatą stiprinantys praktiniai užsiėmimai.

Grupinės paslaugos teikiamos ne daugiau kaip 12 asmenų grupėms. Praktinių užsiėmimų trukmė negali būti trumpesnė nei 6 valandos.

Psichologas asmenims, kuriems pasireiškia psichikos sveikatos rizikos veiksniai dėl sudėtingų gyvenimiškų situacijų, organizuoja ir teikia individualias Paslaugas – konsultacijas asmeniui arba šeimai.

Vienam asmeniui, atsižvelgiant į jo poreikius, gali būti teikiamos ne daugiau kaip 6 individualios konsultacijos.

Specialistas įvertina Paslaugos gavėjo psichikos sveikatos rizikos veiksnius ir psichologinės gerovės lygį, pateikdamas jam PSO (5) geros savijautos vertinimo apklausos formą (Pasaulio sveikatos organizacijos forma, toliau – PSO (5) forma).

Nuoroda į psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo paslaugų teikimo tvarko aprašą:  V-756 Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. liepos 31 d. įsakymo Nr. V-1733 „Dėl... (lrs.lt)

Kontaktinis asmuo: Justina Buikauskienė mob. tel . +37060732152, el. p. justina.buikauskiene@panevezysvsb.lt

Psichikos sveikatos raštingumo komponentai: a) žinios ir nuostatos, kas yra psichikos sveikata ir įvairių psichikos sveikatos būsenų visuma bei kaip psichikos sveikatą galima puoselėti; b) gebėjimai ir įgūdžiai kasdien rūpintis savo psichikos sveikata; c) gebėjimas atpažinti skirtingų psichikos ir elgesio sutrikimų požymius; d) žinios ir nuostatos apie psichikos sveikatos rizikos veiksnius; e) žinios ir nuostatos apie emocinės pagalbos sau ir kitiems, patiriantiems psichikos sveikatos sunkumų, būdus bei profesionalios pagalbos prieinamumą; f) palankus požiūris į psichikos sveikatą, grindžiamas pagarba žmogaus teisėms ir skatinantis pripažinti psichikos sveikatos sunkumus bei ieškoti reikiamos pagalbos; g) žinios ir įgūdžiai, kaip ir kur ieškoti informacijos apie psichikos sveikatą.

Baziniai savižudybių prevencijos mokymai

Bazinių mokymų tikslas – išmokyti savivaldybių gyventojus atpažinti savižudybės rizikos ženklus, tinkamai į juos reaguoti ir suteikti informacijos apie galimą psichologinę pagalbą.

Baziniai mokymai skirti asmenims nuo 16 metų amžiaus.

Bazinių mokymų trukmė – ne mažiau kaip 3 valandos, iš kurių bent 1 valanda yra skiriama praktiniams įgūdžiams formuoti ir tobulinti.

Baziniai mokymai vykdomi ne mažiau kaip 10 asmenų grupei. Grupės sudėtį formuoja instruktorių komanda, kuri veda mokymus.

Bazinius savižudybės prevencijos mokymus savivaldybės gyventojams organizuoja ir vykdo Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

Bazinių savižudybių prevencijos mokymų programą sudaro šios temos:

  1. Mitai ir faktai apie savižudybes. Savižudybės rizikos ženklai ir jų atpažinimas.
  2. Ryšio su savižudybės grėsmę patiriančiu asmeniu užmezgimo pagrindai. Emocinės paramos teikimas ir svarba.
  3. Pagalbos teikėjų vaidmuo ir identifikavimas bendruomenėje (vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. liepos 26 d. įsakymu Nr. V-859 „Dėl Pagalbos savižudybės grėsmę patiriantiems, savižudybės krizę išgyvenantiems ir savižudybės krizę išgyvenusiems asmenims teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“). Psichologinės pagalbos galimybės Lietuvoje.
  4. Praktinis situacijų modeliavimas ir įgūdžių formavimas bei tobulinimas: savižudybės rizikos ženklų atpažinimo, ryšio užmezgimo su savižudybės grėsmę patiriančiu asmeniu ir nukreipimo pagalbai.

Kontaktinis asmuo: visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Giedrė Kundrotienė

mob. tel. +370 67142512, el.paštu: giedre.kundrotiene@panevezysvsb.lt

Iniciatyva „Socialinis receptas“
Nemokamos veiklos pensinio amžiaus žmonėms!
  • Socialinio recepto iniciatyva skirta stiprinti senjorų psichologinę gerovę.
  • Siūlomos ilgalaikės nemokamos kultūros, sveikatingumo, neformaliojo švietimo ar kitos bendruomenėje prieinamos veiklos.
Veiklų naudos:
  • kuriami socialiniai ryšiai,
  • mažinama socialinė atskirtis,
  • lengvinamas nerimas,
  • valdomos lėtinės ligos,
  • gerinama psichologinė būklė,
  • mažinama psichikos sveikatos ir negalios stigma.
Kaip vykdomas socialinis receptas?
  • Užsiregistravus socialinio recepto koordinatorius susitars dėl pirmos konsultacijos.
  • Konsultacijos metu socialinio recepto koordinatorius: pristatys šios iniciatyvos galimybes; informuos apie nemokamas kultūros, sveikatingumo, neformaliojo švietimo ir kitas veiklas; padės pasirinkti ir užsiregistruoti norimoms veikloms; bendraus kaip sekasi dalyvauti veiklose.

Veikla vykdoma pagal „Socialinio recepto iniciatyvos vykdymo tvarkos aprašą“ (2023 m. sausio 5 d. Nr. V-18).

Registracija ir informacija:

mob. tel. +370 671 42782, el. p. egle.dvileviciene@panevezysvsb.lt
Socialinio recepto koordinatorė Eglė Dvilevičienė
Išplėstinės metimo rūkyti pagalbos paslaugų (konsultavimo metimo rūkyti klausimais) teikimas

Metimo rūkyti pagalbos paslaugų teikimo tikslas – įvertinti asmens rūkymo statusą, paskatinti ir motyvuoti rūkantį asmenį mesti rūkyti (atsisakyti tabako gaminių ir su tabako gaminiais susijusių gaminių vartojimo) ir suteikti metančiam rūkyti asmeniui mokslo įrodymais pagrįstą individualią metimo rūkyti pagalbą, mažinti rūkančių asmenų skaičių ir priklausomybės nuo nikotino paplitimą. 

 

Veikla vykdoma vadovaujantis LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu 2023 m. gruodžio 14 d. Nr. V-1295 „Dėl metimo rūkyti pagalbos paslaugų teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

ŠIUO METU REGISTRACIJA BIURE NEVYKDOMA.