Savižudybių prevencija
- Titulinis
- Veiklos sritys
- Visuomenės psichikos sveikata
- Savižudybių prevencija
Savižudybių prevencija
Tiesus klausimas apie savižudybę nepaskatins nusižudyti.
Didelė dalis nusižudžiusių neturėjo jokių psichikos sutrikimų
Žmonės, kurie kalba apie savižudybę, gali nusižudyti
Žmonės, svarstantys apie savižudybę, viliasi pagalbos
Daugiau apie savižudybės reiškinį ir kaip jo išvengti galite sužinoti apsilankę nacionalinėje savižudybių prevencijos interneto svetainėje www.tuesi.lt Joje rasite informaciją apie savižudybės rizikos ženklus, priežastis bei visuomenėje vis dar egzistuojančius mitus, taip pat pagalbos būdus ir jos galimybes konkrečioje savivaldybėje. Svetainė pritaikyta visiems: savižudybės krizę išgyvenančiam žmogui, šalia jo esantiems žmonėms bei profesionalią pagalbą teikiantiems specialistams.
Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia organizuoja savižudybių intervencijos įgūdžių lavinimo mokymus „ASIST“ (16 val.).
“ASIST” yra tarptautiniai praktiniai savižudybių intervencijos įgūdžių lavinimo mokymai. Jie tobulinami daugiau nei 30 metų. Ilgametė patirtis rodo, kad po šių mokymų dalyviai jaučiasi gerokai tvirčiau teikiant pagalbą apie savižudybę svarstantiems žmonėms. Po šių mokymų, savižudybių tema tampa nebe tokia baisi, labiau suprantama ir suvaldoma. Tai yra standartizuoti, itin aukštus kokybės kriterijus atitinkantys mokymai, kuriuose kiekviena mokymų valanda turi aiškią iš anksto numatytą prasmę. Mokymuose dalyviai gaus teorinių žinių, tačiau didžiausias mokymų akcentas: diskusijos sėdint ratu grupėje ir praktika simuliuotose situacijose. Būtent dėl praktikos bei diskusijų šie mokymai yra tokie efektyvūs. Žinome, kad savižudybių tema nėra lengva ir daugelis mūsų (tiek lektoriai, tiek dalyviai) turime skaudžių su tuo susijusių asmeninių patirčių. Todėl mokymų metu bus kuriama saugi erdvė diskutuoti ir praktikuotis. Nebus rašomi įvertinimai, bus laikomasi konfidencialumo. Lektoriai pasirūpins, kad mokymų tempas bei intensyvumas būtų komfortiškas.
„ASIST“ mokymai skirti visiems, norintiems išmokti suteikti pirmąją pagalbą apie savižudybę svarstantiems žmonėms.
Tinka psichologams, gyd. psichiatrams, psichoterapeutams, socialiniams darbuotojams, priėmimo skyriaus gydytojams. Taip pat slaugytojams, mokytojams, seniūnijų darbuotojams, policijos ir priešgaisrinės apsaugos pareigūnams, kuriems darbinėje veikloje reikia atlikti intervenciją. Trukmė 2 dienos (16 val.).
Dalyviams, sėkmingai baigusiems mokymo programą, išduodamas pažymėjimas. Vietų skaičius ribotas, todėl kviečiame registruotis nedelsiant. Suorganizavus 30 žmonių grupę galima derinti mokymus jūsų įstaigos patalpose.
Dėl registracijos ar kilus klausimams galite kreiptis į:
Justiną Šimonienę mob. tel. +370 60731176, el. p.: justina.simoniene@panevezysvsb.lt
arba
Justiną Buikauskienę mob. tel. +370 60732152, el. p.: justina.buikauskiene@panevezysvsb.lt
Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizuoja savižudybių prevencijai skirtus mokymus SafeTALK (4 val.).
SafeTALK mokymų metu asmuo įgyja žinių, kaip atpažinti žmones mąstančius apie savižudybę, kaip pradėti pokalbį apie savižudybę, kur nukreipti tęstinės pagalbos. Šių mokymų programoje informacijos pateikimas derinamas su praktinių įgūdžių formavimu, kiekvienas dalyvis turi galimybę praktiškai išbandyti tai, ką išmoko. SafeTALK mokymai yra akredituoti Sveikatos apsaugos ministerijoje.
Tai yra standartizuoti, itin aukštus kokybės kriterijus atitinkantys mokymai, kuriuose kiekviena mokymų valanda turi aiškią iš anksto numatytą prasmę. Mokymuose dalyviai gaus teorinių žinių, tačiau didžiausias mokymų akcentas: diskusijos sėdint ratu grupėje ir praktika simuliuotose situacijose. Būtent dėl praktikos bei diskusijų šie mokymai yra tokie efektyvūs.
Žinome, kad savižudybių tema nėra lengva ir daugelis mūsų (tiek lektoriai, tiek dalyviai) turime skaudžių su tuo susijusių asmeninių patirčių. Todėl mokymų metu bus kuriama saugi erdvė diskutuoti ir praktikuotis. Nebus rašomi įvertinimai, bus laikomasi konfidencialumo. Lektoriai pasirūpins, kad mokymų tempas bei intensyvumas būtų komfortiškas.
SafeTALK mokymai skirti visiems, norintiems išmokti atpažinti savižudybės riziką ir nukreipti pagalbos.
Tinka visų profesijų žmonėms, taip pat moksleiviams nuo 16-os metų. Mokymų trukmė 4 valandos.
Dalyviams, sėkmingai baigusiems mokymo programą, išduodamas pažymėjimas. Suorganizavus 30 žmonių grupę galima derinti mokymus jūsų įstaigos patalpose.
Dėl registracijos ar kilus klausimams galite kreiptis į:
Justiną Šimonienę mob. tel. +370 60731176, el. p.: justina.simoniene@panevezysvsb.lt
arba
Justiną Buikauskienę tel. +370 60732152, el. p.: justina.buikauskiene@panevezysvsb.lt
Jūsų gyvenime krizė ir nerandate išeities? Turite emocinių sunkumų? Kviečiame nedvejoti ir kreiptis telefonu +370 45 50 50 50.
Emocinės paramos Panevėžyje specialistai budi Jums padėti!
Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biure suburta psichikos sveikatos specialistų komanda jau nuo 2021 metų teikia nemokamą ir anonimišką psichologinę paramą psichologines krizes, netektis ar kitus sunkius gyvenimiškus įvykius patiriantiems žmonėms bei jų artimiesiems. Tokia paslauga teikiama siekiant sumažinti savižudybių, priklausomybių ir kitų ilgalaikių neigiamų COVID-19 pandemijos pasekmių asmens ir visuomenės psichikos sveikatai.
Psichikos sveikatos specialistai emocinę paramą teiks kiekvieną darbo dieną nuo 10 iki 20 val. telefonu 8 45 505050. Jei reikia, psichikos sveikatos specialistas gali padėti žmogui užsiregistruoti sveikatos ir socialines paslaugas teikiančiose įstaigose (psichikos sveikatos centre, ligoninėje, priklausomybių ligų centre, socialines paslaugas teikiančiose įstaigose), nukreipti į anonimines paslaugas teikiančias savitarpio grupes (anoniminiai alkoholikai, asociacija „Artimiems“ ir kt.) ir, svarbiausia, suteikti reikalingą emocinę paramą ir palaikymą einant pagalbos ieškojimo ir sunkumų sprendimo keliu.
Specialistų konsultacijos telefonu finansuojamos Panevėžio miesto visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis.
Nei viena įstaiga nėra apsaugota nuo įvykių ar situacijų, sukeliančių krizinį atvejį darbe, kurio pasekmes sunku sustabdyti. Tokių situacijų valdymui reikėtų ruoštis iš anksto. Įstaigų vadovai turėtų būti susipažinę bei tinkamai pasiruošę kriziniams įvykiams prieš jiems įvykstant, taip minimizuojant neigiamus padarinius darbuotojams bei tolesnei įstaigos veiklai. Todėl, Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia Panevėžio mieste įsikūrusias įstaigas dalyvauti mokymuose kaip elgtis įvykus krizei darbo vietoje.
Krizinė situacija – tai neeilinis įvykis, išmušantis iš įprastinio gyvenimo vėžių, susijęs su grėsme darbuotojų ir/ar klientų sveikatai ar gyvybei, pavyzdžiui:
- staigi organizacijos nario mirtis arba savižudybė,
- grasinimai ar smurtas iš klientų ar kitų asmenų, šmeižtas, mobingas ir pan.,
- nelaimingas atsitikimas (gaisras, sprogimas, pastato griūtis ir pan.),
- kiti neeiliniai įvykiai, situacijos, sukeliančios gilius neigiamus psichologinius ir emocinius padarinius.
Mokymų grupėje gali dalyvauti po du įmonių (įstaigų) darbuotojus.
Dalyviai: Įstaigų, įmonių ir/ar organizacijų krizių valdymo komandos nariai: vadovai ir personalo skyriaus darbuotojai.
Krizių valdymo plano mokymus sudaro:
- Grupiniai mokymai 8 ak. val.
- Individualios konsultacijos kiekvienos įstaigos krizių komandai (kiekvienos trukmė iki 2 ak. val.).
Tikslai. Mokymuose sužinosite:
- Kas yra krizinis įvykis įstaigoje, koks gali būti jo trumpalaikis ir ilgalaikis poveikis darbuotojams.
- Kaip įvertinti krizinio įvykio sunkumą ir galimas jo pasekmes įstaigos darbuotojams.
- Pasiruošimas: kaip sudaryti krizių valdymo komandą ir įstaigos krizių valdymo planą.
- Krizės komunikacija: kaip kalbėtis su darbuotojais ir ką pranešti žiniasklaidai.
- Kokie vadovų veiksmai gali padėti kolektyvui greičiau susigrąžinti emocinę pusiausvyrą ir darbingumą po krizinio įvykio.
- Kaip nustatyti įvykio paliestus darbuotojus ir suplanuoti tinkamus jiems pagalbos būdus.
Mokymuose bus derinamas teorinės medžiagos pateikimas, diskusija ir praktinės užduotys. Diskusijos metu bus siekiama atrasti, kokias krizių valdymo komandos ir padalinių vadovų kompetencijas svarbu stiprinti, siekiant krizinių įvykių įstaigoje psichologinės žalos sumažinimo. Taip pat, sukuriami individualūs planai įstaigoje įvykus krizei.
Norinčias dalyvauti įstaigas kviečiame susisiekti el. paštu: justina.simoniene@panevezysvsb.lt, nurodant įstaigos pavadinimą, dalyvių pilnus vardus bei pareigas ir kontaktinius duomenis. Kai mokymai bus organizuojami j, susisieksime Jūsų norodytais kontaktais.
Mokymai finansuojami iš Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų, įgyvendinant Panevėžio miesto savižudybių prevencijos programą 2021-2025 m.
Vyrų savitarpio pagalbos ir asmeninio augimo Genčių grupės Panevėžyje.
Užsirašyk į nemokamą įvadinį pokalbį, kuriame gausi reikiamus atsakymus apie Gentis: www.gentys.lt
Būrys motyvuotų vyrų netrukus pradės reguliariai ir kryptingai keisti savo gyvenimus. Jie kels ir sieks asmeninių tikslų, geriau pažins save, palaikys kitus, patys sulauks palaikymo ir vis labiau prisiims atsakomybę už savo gyvenimą.
Gerų vyrų draugijoje pakalbėk iš esmės.Santykių sunkumai, karjeros pokyčiai, įdomesnis laisvalaikis ar visuotiniai neramumai. Kad ir kas vyksta Tavo gyvenime (ar pasaulyje), turėdamas savo Genties užnugarį, Tu tvirčiau imsiesi svarbių gyvenimo klausimų. Geriau pažinsi save, įgysi draugų, tapsi emociškai stipresnis.
Tavo Gentis – unikali 6–10 vyrų grupė, kuri reguliariai susiburs dirbti ties savęs pažinimu, iššūkių kėlimu ir emociniu sveikatingumu. Genčių metodologija remiasi psichologija ir yra subalansuota vyrams.
Registruokis arba dalinkis su kitais!
Išgirskite iš pirmų lūpų, kaip Gentys pakeitė vyrų gyvenimus: https://www.youtube.com/watch?v=Q0oInOpMpXg
Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizuoja pokalbius apie kiną ir emocinę sveikatą.
Filmai turi didelį poveikį - leidžia atsikvėpti, kviečia susimąstyti, gerina nuotaiką, stiprina norą keisti ir keistis. Galimybė pasikalbėti apie filmą poveikį dar padidina – leidžia išgirsti, ko nepamatei, suprasti, kas kėlė iššūkių, įsigilinti į detales, išsakyti, kas sukėlė minčių ir rasti bendraminčių.
Kartu su Kino centru "Garsas" vykdome filmų ciklą apie emocinę sveikatą. Susitikime gyvai pažiūrėti filmo ir pabendrauti. Diskusiją po filmo moderuoja profesionalus psichologas.
Apie 2024 m. vykdomas veiklas informuose metų eigoje.
- Kas 40 sek. pasaulyje nusižudo 1 žmogus.
- Kas 3 sek. pasaulyje kas nors bando žudytis.
- Savižudybė yra viena iš trijų dažniausių mirties priežasčių 15–35 metų amžiaus žmonių grupėje.
- Kiekviena savižudybė skaudžiai atsiliepia mažiausiai šešiems kitiems žmonėms.
- Sunku išmatuoti psichologines, socialines ir net finansines savižudybės pasekmes šeimai ir bendruomenei.
Visas Pasaulis šią dieną mini Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną mindami dviračiais, bendraudami, taip atkreipdami dėmesį, kiek nedaug kartais reikia norint padėti žmogui, patiriančiam sunkumų, ir kaip svarbu atkreipti dėmesį į mūsų visų psichinę sveikatą.
20 val. Lietuvos laiku visame pasaulyje uždegamos žvakės languose, atmenant artimuosius, kurių netekome ir tuos, kurie išgyveno savižudybę.
Šūkis “Kuriame viltį veikdami kartu” parodo, kad kiekvienas mūsų bendruomenės narys gali ištiesti pagalbos ranką žmogui, turinčiam minčių apie savižudybę, bei vienija kiekvieno bendruomenės nario pastangas prisidėti prie savižudybių mažėjimo.
Apie mokymus ir informaciją, skirtus savižudybių prevencijai galite rasti puslapyje www.panevezysvsb.lt arba nuskanavę QR kodą.
Rugsėjo 10-ąja diena prasideda ir Atviros psichiatrijos mėnesio minėjimas, kuris baigiasi Spalio 10 dieną, Pasaulinę psichikos sveikatos dieną.
Kasmet visą mėnesį mes atkreipiame dėmesį į psichikos sveikatos stiprinimo svarbą, emocinę higieną, žmonių grupes, kurioms reikia daugiau pagalbos ir paramos, bei vykdome veiklas, kurios padeda mums stiprinti savo psichiką.
Informaciją apie psichikos sveikatos stiprinimą rasite internetiniame puslapyje www.panevezysvsb.lt arba nuskanavę QR kodą.
Visa informacija apie pagalbą:
www.pagalbasau.lt – informacija apie emocinę sveikatą ir psichologinę pagalbą
www.tuesi.lt – pagalba esantiems savižudybės krizėje ir ieškantiems pagalbos